Si të dobesohemi shpejt në kushte shtëpie

Si te dobesohemi shpejt ne kushtet shtepie

Nëse po pyesni se si të dobsoheni shpejt në kushte shtëpie ose si të dobsoheni shpejt dhe lehtë,atëher kemi disa kshilla dhe fakte praktike për një udhëtim të suksesshëm se si të dobsoheni shpejt në kushte shtëpije.

Gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që të keni me ju është një plan pune, pra një plan diete. 

Nëse e dini se sa kalori duhet të hani çdo ditë, atëherë jeni gati të vazhdoni.

Kontrollimi i marrjes ditore të kalorive është e vetmja gjë që mund t’ju ndihmojë në udhëtimin tuaj për humbje peshe.

Dhe, të punosh në marrjen e ekuilibruar të kalorive kërkon shumë përpjekje. 

Ju duhet të lini zakonet tuaja të vjetra të të ngrënit përtej kufirit tuaj të kalorive.

Kontrolloni marrjen e përditshme të karbohidrateve

Kontrolli i karbohidrateve tuaj është shumë i rëndësishëm dhe është manira sekrete për suksesin në humbjen e peshës.

Ne hamë shumë karbohidrate pa e ditur. dhe, kontribuesit më të mëdhenj janë buka dhe orizi që ne konsumojmë çdo ditë. 

Ndjekja e këtyre ushqimeve është shumë e rëndësishme. 

Nuk po themi se duet eleminuar por hani sipas buxhetit tuaj të kalorive.

Cilat janë ushqimet me nivel të ulët të karbohidrateve ?

Pothuajse të gjitha perimet janë ushqime me nivel të ulët të karbohidrateve. 

Ju mund t’i hani këto në vëllim për të kontrolluar urinë tuaj.

Vendosni ushqime me nivel të ult të karbohidrateve në pjatën tuaj.

Këtu është lista e perimeve me karbohidrate të ulët:

 • lakër
 • lulelakër
 • spinaq
 • domate,
 • pjepër
 • brokoli
 • këpurdhë

Lista është e pafund ..

Si të kontrolloni Karbohidratet?

Thuaji jo sheqerit të bardhë dhe pijeve me sheqer. 

Shumë njerëz kanë zakone të pinë pije joalkoolike, ëmbëlsira dhe ushqime të tjera të pasura me sheqer dhe karbohidrate.

Pra, nëse doni një përgjigje se si të dobsoheni shpejt në kushte shtëpi, atëherë së pari kontrolloni gjërat me sheqer që konsumoni jashtë dhe brenda shtëpisë.

Nëse e doni sheqerin, atëherë hani fruta me nivel të ulët të karbohidrateve, si shalqini etj, hani më pak bukë dhe oriz

Gjithmonë, ndiqni si duhet konsumimin tuaj të përditshëm të karbohidrateve. 

Kontrolloni urinë tuaj

Nëse jeni duke ngrënë me zgjuarsi dhe i përmbaheni karbohidrateve, do të ndiheni të plotë dhe mund të kontrolloni urinë tuaj.

Gjdoherë që ndjehemi të uritur kryesisht konsumojmë karbohidrate, kështu që zavendsoni me më shumë proteina dhe ushqime të tjera të ulëta me karbohidrate në dietën tuaj. 

Pini të paktën 10 gota ujë në interval të rregullt. 

Uji gjithashtu luan një rol të rëndësishëm këtu.

Ushqimet e pasura me proteina ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë dhe ju shpëtojnë nga ngrënia e panevojshme

Shpesh herë hajmë ushqim kohë pa koh kur ndjehemi të mërzitur dhe nuk kami asgjë për të bërë. 

Angazhohuni në disa aktivitete në mënyrë që të mos ndjeheni të mërzitur, dhe të vazhdoni të kontrolloni frigoriferin tuaj.

Lista e ushqimeve për humbjen e peshës

perimet

 • brokoli
 • lulelakër
 • spinaq
 • Domate
 • lakër jeshile
 • lakër
 • marule
 • kastravec
 • këpurdhë

Frutat:

 • Avokado
 • shalqi
 • pjeshkë

pije:

 • çaj jeshili
 • Kafe

Produkte të qumështit

 • Djathë i but
 • kos
 • Qumështi i lopës

Bëni ushtrime në Shtëpi

Ushtrimet janë po aq të rëndësishme sa dieta juaj. 

Nëse jeni të vendosur me marrjen e përditshme të kalorive dhe ndiqni dietën tuaj siç duhet, duhet të filloni stërvitje për të djegur dhjamin tuaj shtesë.

Ushtrimi mund të shpejtojë ritmin e procesit të humbjes së peshës. 

Ecja e shpejt

Ecja e shpejtë është shumë e dobishme në djegien e yndyrës shtesë që keni fituar gjatë ngrënies. 

Fillimisht, filloni të ecni rreth 5000 hapa në ditë.
Gradualisht, me qëndrimin e duhur,vazhdoni në rreth 15mij deri 20 nij hape në ditë. 

Ose të paktën 10mij hapa në ditë. 

Vrapim

Një stërvitje e mirë për humbjen e peshës. 

Nëse nuk keni dhimbje në gju ose ndonjë problem tjetër lidhur me gjurin, vrapimi është stërvitja më e mirë për të humbur peshë. 

Do t’keni rezultate më shpejt sesa një ecje e shpejtë por si një dobësi, ju mund të dëmtoni gjurin tuaj nëse keni ndonjë çështje që lidhet me gjurin. 

Por, nëse keni problem me gjurin në vrapim, atëherë është stërvitja më e mirë që do të bënit. 

¨Planks¨(Dërasa) Ushtrimi më efektiv për tu dobsuar shpejt në kushte shtëpie

Një ushtrim shumë i njohur në të gjithë botën dhe arsyeja për popullaritetin e saj është efektiviteti i saj në humbjen e peshës. 

Mund ta bëni lehtë në komoditetin e shtëpisë tuaj. 

Është një nga stërvitjet më të mira për ata që nuk mund të dalin pët të ecur, ose të futen në palestër. 

Ka shumë lloje të ¨dërrasave¨ që mund të bëni; dërrasat anësore, tre dërrasat e gjymtyrëve, etj.

Është shumë e dobishme në humbjen e yndyrës shtesë nëse e bëni atë siç duhet.

Ngjitja e shkallve

Ngjitja e shkallëve lart dhe poshtë nuk kërkon që ju të dilni jashtë. 

Ju mund ta bëni edhe në shtëpinë tuaj. 

Kjo është një tjetër mundësi e shkëlqyeshme për të djegur yndyrë shtesë. 

Filloni me 15 minuta dhe gradualisht mund të rritni kohën tuaj. 

Por përsëri, nuk rekomandohet për ata që kanë probleme të lidhura me gju.

Ekzistojnë shumë stërvitje të tjera që mund t’i përzieni me këto stërvitje si shtytje, tërheqje, ulje, etj.

Shum me rëndsi…

Gjëja më e rëndësishme, gjithmonë mbani veten të hidratuar duke pirë të paktën 10 gota ujë në ditë. 

Ndihmon në detoksifikim dhe ju mban të hidratuar për një kohë të gjatë. 

Nëse bëni ndonjë nga këto stërvitje siç duhet me sasinë e duhur të marrjes së kalorive në baza ditore, do të shihni rezultatet tuaja shpejt.

Përmbledhja

Shpresojm se ky artikull ju ndihmoi në pyetjen se si të dobsoheni shpejt në kushte shtpie brenda një jave.

Ju me siguri do të jeni në gjendje të dobsoheni shpejt në shtëpi duke ndjekur hapat e mësiprme dhe të ushtroni siç duhet.

Por para se t’i bëni këto dy gjëra, duhet të jeni të sinqertë me veten tuaj.

A jeni të përkushtuar për qëllimin tuaj? 

Nëse ndiqni këshillat e mësiprme në paragrafët e parë të këtij artikulli, do të shihni suksesin shpejt. 

Ju urojm gjithçka më të mirë në rugtimin tuaj.

Dhe mos haroni humbni yndyrë, jo shpresë.

Lexoni;

%d bloggers like this: