Proteinat,gjithçka që duhet të dini për to

Proteinat,gjithcka që duhet të dini për to

Proteinat janë molekula të mëdha, komplekse që luajnë shumë role kritike në trup. Proteinat bëjnë pjesën më të madhe të punës në qeliza dhe nevojiten për strukturën, funksionin dhe rregullimin e indeve dhe organeve të trupit.

Proteinat janë të përbëra nga qindra ose mijëra njësi më të vogla të quajtura aminoacide, të cilat janë ngjitur me njëra-tjetrën në zinxhirë të gjatë. 

Ekzistojnë 20 lloje të ndryshme të aminoacideve që mund të kombinohen për të bërë një proteinë. Sekuenca e aminoacideve përcakton strukturën unike 3-dimensionale të secilës proteinë dhe funksionin e saj specifik.

Pse jan të rëndsishme proteinat

Është e lehtë për të kuptuar rëndësin e. Proteinave është një përbërës i rëndësishëm i çdo qelize në trup. 

Flokët, thonjtë janë kryesisht prej proteinave. Trupi jon përdor proteina për të ndërtuar dhe riparuar indet. 

Gjithashtu proteinat prdoren për të bërë enzima, hormone dhe kimikate të tjera të trupit. 

Proteina është një bllok i rëndësishëm në ndërtimin e eshtrave, muskujve, kërcit, lëkurës dhe gjakut .


Së bashku me yndyrën dhe karbohidratet, proteina është një “makronutrient”, që do të thotë se trupit i duhen sasi relativisht të mëdha të tij. 

Vitaminat dhe mineralet, të cilat janë të nevojshme vetëm në sasi të vogla, quhen “mikronutrientë”. 

Por ndryshe nga yndyra dhe karbohidratet, trupi nuk ruan proteina, dhe për këtë arsye nuk ka rezervuar për të tërhequr kur të ketë nevojë për një furnizim të ri.

Llojet e proteinave në trupin e njeriut

Ekzistojnë gjithsej shtatë lloje të ndryshme proteinash, nën të cilat bien të gjitha proteinat. 

Këto përfshijnë antitrupa, proteina kontraktuese, enzima, proteina hormonale, proteina strukturore, proteina ruajtëse dhe proteina transporti.

1.Antitrupat

Antitrupat janë proteina të specializuara që mbrojnë trupin kundër antigjeneve ose pushtuesve të huaj. 

Aftësia e tyre për të udhëtuar nëpër rrjedhën e gjakut u lejon atyre që të përdoren nga sistemi imunitar për të identifikuar dhe mbrojtur kundër baktereve, viruseve dhe ndërhyrës të tjerë të huaj në gjak. 

Një mënyrë antitrupat kundërveprojnë antigjenet është duke i imobilizuar ato në mënyrë që ato të shkatërrohen nga qelizat e bardha të gjakut .

2.Kontraktuese

Proteinat kontraktuese janë përgjegjëse për  kontraktimin e muskujve dhe lëvizjen.

Eukariotët priren të zotërojnë sasi të bollshme të aktinës, e cila kontrollon kontraktimet e muskujve, si dhe proceset e lëvizjes dhe ndarjes së qelizave. Myosin fuqizon detyrat e kryera nga aktina duke e furnizuar me energji.

3.Enzimat

Enzimat janë proteina që lehtësojnë dhe përshpejtojnë reaksionet biokimike, kjo është arsyeja pse shpesh quhen katalizatorë. 

Enzimat e dukshme përfshijnë laktazën proteina të cilat janë të njohura për rolet e tyre në kushte mjekësore tretëse dhe dieta specialiteti. 

Intoleranca e laktozës shkaktohet nga një mungesë e laktazës, një enzimë që prish laktozën e sheqerit që gjendet në qumësht. 

Pepsina është një enzimë tretëse që funksionon në stomak për të prishur proteinat në ushqim – mungesa e kësaj enzime çon në dispepsi.

Shembuj të tjerë të enzimave tretëse janë ato të pranishme në pështymë : amilaza e pështymës, kallikrein e pështymës dhe lipaza gjuhësore të gjitha kryejnë funksione të rëndësishme biologjike. 

Amilaza e pështymës është enzima kryesore që gjendet në pështymë dhe ajo zbërthen niseshtën në sheqer.

4.Proteinat hormonale

Proteinat hormonale janë proteina të porosive që ndihmojnë në koordinimin e funksioneve të caktuara trupore. 

Shembuj përfshijnë insulinë, oksitocin dhe somatotropin.

Insulina rregullon metabolizmin e glukozës duke kontrolluar përqendrimet e sheqerit në gjak në trup, oksitocina stimulon kontraktimet gjatë lindjes, dhe somatotropina është një hormon i rritjes që nxit prodhimin e proteinave në qelizat e muskujve.

5.Proteinat strukturore

Proteinat strukturore janë fibroze dhe të vrazhda, kjo form i bën ato ideale për të mbështetur proteina të ndryshme të tjera si keratina, kolagjeni dhe elastina.

Keratina forcojnë mbulesat mbrojtëse të tilla si lëkura , flokët, brirët dhe sqepat. 

Kolagjeni dhe elastina sigurojnë mbështetje për indet lidhës si tendinat dhe ligamentet.

6.Proteinat e ruajtjes

Proteinat e ruajtjes rezervojnë aminoacidet për trupin derisa të jenë gati për përdorim. 

Shembuj të proteinave të ruajtjes përfshijnë ovalbuminin, i cili gjendet në të bardhat e vezëve, dhe kazeinë, një proteinë me bazë qumështi. 

Ferritina është një proteinë tjetër që ruan hekurin në proteinën e transportit, hemoglobinë

7.Proteinat e transportit

Proteinat e transportit janë proteina bartëse që lëvizin molekulat nga një vend në tjetrin në trup. 

Hemoglobina është një nga këto dhe është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit përmes gjakut përmes qelizave të kuqe të gjakut . 

Citokromet, një lloj tjetër i proteinave të transportit, veprojnë në zinxhirin e transportit elektronik si proteina të bartësit të elektroneve.

Proteinat pluhur

Proteina pluhur është një shtesë ushqyese.Përdorimi i proteinave pluhur gjithashtu mund të ndihmojë humbjen e peshës dhe të ndihmojë në zmadhimin e muskujve.

Ekzistojnë shumë lloje të ndryshme të Proteinave pluhur, duke përfshirë proteinat pluhur me bazë qumështi dhe me bazë bimore. 

Përfitimet shëndetësore te Proteinat pluhur

Proteina është një nga blloqet ndërtuese të kockave, muskujve dhe lëkurës. Trupi ka nevojë për të për të prodhuar hormone, enzima dhe kimikate të tjera.

Përfitimet shëndetësore te proteinat pluhur jan të shumta,ushqimi i pasur me proteina dhe marrja e shtojcave mund t’ju ndihmojë të ndjeheni më të plotë për më gjatë. 

Ndjenja e plotë ka tendencë të rezultojë në madhësi të pjesëve më të vogla, të cilat mund të ndihmojnë një person të mbajë një peshë të shëndetshme ose të humbasë peshë nëse është e nevojshme.

Proteinat për fitness

Proteina është thelbësore për rritjen e muskujve. Shumë atletë dhe entuziastë të palestrës konsumojnë prodhime të proteinave sepse besojnë se këto pije do t’i ndihmojnë ata në rritjen e muskujve.

Një analizë e vitit 2018 e 49 studimeve mbështet përdorimin e proteinave pluhur për këtë qëllim. 

Hulumtimi sugjeron që shtojcat e proteinave përmirëson ndjeshëm madhësinë e muskujve dhe forcën tek të rriturit e shëndetshëm që kryejnë ushtrime siç janë ngritja e peshave.

Plotësimi i proteinave ishte po aq i efektshëm tek burrat dhe gratë. 

Sidoqoftë, efektiviteti mund të ulet me moshën, pasi të rriturit më të vjetër kanë kërkesa më të larta për proteina sesa të rinjtë.

Studiuesit vunë re gjithashtu se një herë proteina tejkalonte 1.6 gram (g) për kilogram (kg) të peshës trupore (ose 0.73 g për kile të peshës trupore), pjesëmarrësit nuk pësuan përfitime shtesë.

Proteinat bimore

Derisa shumica e ushqimeve bimore përmbajnë një sasi të vogël të proteinave, ushqime të caktuara janë më të pasura në këtë makronutrient thelbësor se të tjerët. 


Pavarësisht nëse doni të humbni peshë, të përmirësoni shëndetin ose thjesht të ndiqni një dietë më të shëndetshme , proteinat me bazë bimore janë një pjesë e rëndësishme e enigmës. 

Proteinat në ushqim

Këtu janë disa nga burimet kryesore  të proteinave me bazë bimore :

 • Gjalpë bajamesh (8g për shërbim)
 • Fasule të zeza (15g për filxhan)
 • Farërat Chia (4.5g për ons)
 • Qiqra (14.5g për filxhan)
 • Bizele të gjelbërta (9g për shërbim)
 • Farërat e kërpit (9g për servirje)
 • Kale (2g për filxhan)
 • Fasule të veshkave (8g për filxhan)
 • Thjerrëzat (18g për filxhan)
 • Bollguri (14g për filxhan)
 • Farërat e kungullit (12g për filxhan)
 • Quinoa (8g për shërbim)

Shikoni ushqimet në këtë listë dhe pyesni veten se sa prej tyre tashmë përfshini në dietën tuaj të rregullt.

Jo vetëm që këto ushqime janë të pasura me proteina bimore, por edhe lehtësisht mund të përfshihen në dietën tuaj. 

Provoni të bëni një sallatë kale të mbushur me quinoa të freskëta dhe farat e kungullit të thekur ose të shijoni një zierje të thjerrëzës së përzier dhe të fasuleve.

Gjithashtu mund të shtoni gjëra të tilla si gjalpë bajamesh,  fara chia , maja ushqyese dhe spirulina në smoothies për një nxitje të shpejtë të proteinave.

Bëni një përpjekje për të përfshirë ushqimet e rnditura më lart në dietën tuaj të përditshme dhe të shijoni përfitimet që proteinat bimore duhet të ofrojnë!

Proteinat në gjak

Proteinat ne gjak , të quajtura gjithashtu proteina të plazmës , janë proteina të pranishme në plazmën e gjakut . 

Ato shërbejnë shumë funksione të ndryshme, përfshirë transportin e lipideve , hormoneve , vitaminave dhe mineraleve në aktivitetin dhe funksionimin e sistemit imunitar . 

Proteinat e tjera të gjakut veprojnë si enzima , përbërës plotësues. 

Përkundër disa besimeve, hemoglobina nuk është një proteinë e gjakut, pasi ajo mbahet brenda qelizave të kuqe të gjakut , sesa në serumin e gjakut.

Lexoni:


%d bloggers like this: