Dieta me oriz,a ësht efikase dhe çfar mund të prisni.

Dieta me oriz,a ësht efikas dhe çfar mund të prisni.

DIeta me oriz është një dietë komplekse, me nivel të ulët të karbohidrateve dhe yndyrnave. 

Fillimisht u zhvillua nga Walter Kepmner, një mjek i Universitetit Duka në vitin 1939.

Ai rimori popullaritetin në vitin 2006 pasi Kitty Gurkin Rosati, një dietolog i regjistruar që specializohet në parandalimin e mbipeshes, sëmundjeve të zemrës dhe sëmundjeve të tjera kronike, ribotoi programin e tij në librin e saj.

Si funksionon dieta me oriz

Sipas librit zyrtar, dieta funksionon duke u përqëndruar në kufizimin e kripës dhe ushqimeve të larta në natrium

Kjo do të ndihmojë që trupi juaj të shfryhet dhe të humbë peshë të tepërt të ujit, në kombinim me ngrënien e ushqimeve me pak natrium, dieta me oriz gjithashtu kufizon yndyrnat e ngopura.

Dhe i zavendson me ushqime me fibra të lartë,dhe karbohidrate si frutat, perimet, kokrrat dhe fasulet, si burimi kryesor i ushqimit. 

Kufizon gjithashtu pothuajse të gjitha bulmetet nga dieta juaj.

Plani nga dieta me oriz gjithashtu ndjek një kompensim kalori nëse po kërkon të humbasësh peshë. 

Fillimisht, ajo rekomandon të filloni në një nivel më të ulët kalori dhe më pas të ndërtoni deri në 1.200 deri në 1.500 kalori në ditë nëse nuk ushtroheni.

Nëse ndiqni planin dieta me oriz të paraqitur në libër, ju kaloni nëpër tre faza që mësojnë kontrollin e porcionit dhe si të balanconi ushqimin, në mënyrë që të keni lirinë për të ngrënë gjithçka që dëshironi në moderim.

Në librin shoqërues të Rosati ” The Book Diet Cookies “, ajo përshkruan se si faza e parë përfshin ngrënien e drithërave dhe frutave për një ditë të javës dhe shtimin e ushqimeve si perime dhe fasule për pjesën tjetër të ditëve.

Udhëzimet nga plani dieta me oriz nga Rosati përfshijnë ngrënien në ditë:

 • 1.000 kalori
 • 500 deri në 1000 mg natrium
 • 22 g yndyrë
 • 5.5 g yndyrë të ngopur
 • 0 deri në 100 mg kolesterol

Dhe si shumica e programeve të thelluara të menaxhimit të peshës, dieta përqendrohet në ndryshimet e stilit të jetës, si mbajtja e një ditari ushqimor dhe eksplorimi i marrëdhënies tuaj me ushqimin, trupin tuaj dhe vetveten përmes meditimit, vetë-vetëdijes dhe dietë.

Efikasiteti te dieta me oriz

Në përgjithësi, ndjekja e çdo lloj plani të vaktit që zvogëlon kaloritë dhe përqendrohet në perime dhe proteina të ligët do të jetë efektive për t’ju ndihmuar të humbni peshë. 

Sidoqoftë, është gjithashtu e rëndësishme të siguroheni që po hani mjaft kalori gjithashtu. 

Në varësi të metabolizmit tuaj dhe niveleve të ushtrimit dhe aktivitetit, ngrënia e shumë pak kalorive në të vërtetë mund të ketë efektin e kundërt në humbjen e peshës.

Përfitimet nga dieta me oriz

Përfitimi i kësaj diete është se mund t’ju ndihmojë të mësoni kontrollin e porcionit dhe të filloni të hani më shumë fruta dhe perime të freskëta. 

Kjo lloj diete gjithashtu mund të jetë shumë e dobishme për dikë që ka një gjendje zemre që kërkon të hahet një dietë e ulët në natrium dhe yndyrë.

Një nga përfitimet më të mëdha nga dieta me oriz është se sfidon idenë se karbohidratet janë një gjë e keqe. 

Pra, shumë dieta dhe plane shëndetësore përqendrohen në të ngrënit ushqime me pak karbohidrate

Ata promovojnë idenë se karbohidratet jan te demshme, por kjo nuk është zhdoher e vërtetë. 

Trupat tanë kanë nevojë për karbohidrate për të funksionuar në mënyrë efikase. 

Truri jonë ka nevojë për glukozë për ta përdorur si karburant. karbohidratet janë miq, jo armiq.

Çelësi për të ngrënë karbohidrate, natyrisht, është që të hani llojin e duhur të karbohidrateve, që është pikrisht ajo që promovon dieta me oriz. 

Lexoni;

Dieta pa karbohidrate Çfarë është,dhe cilat ushqime mund të hani

Dieta me orizit përqendrohet tek karbohidratet komplekse si orizi, patatet e ëmbla ose bollgur, në krahasim me karbohidratet e thjeshtë si biskotat dhe tortat.

Prerja në mënyrë drastike e karbohidrateve mund të çojë në lodhje, mjegulla të trurit dhe urinë – por kjo dietë parandalon këto simptoma duke e mbajtur trupin tuaj të ushqyer me karbohidrate komplekse.

Gjithashtu, kjo dietë inkurajon shumë perime, të cilat konsiderohen karbohidrate të shkëlqyera, lëndë ushqyese të dendura.

A duhet të hani oriz kafe ose oriz të bardhë?

Ju mund të hani ose oriz të bardhë ose kafe në dietë – me kusht që orizi të mos ketë kripë ose yndyrë të shtuar. 

Dieta origjinale e orizit kërkon përdorimin e orizit të bardhë, në atë kohë, ishte më e lehtë për tu bërë dhe më e arritshme.

Sidoqoftë, orizi kafe është më popullor dhe i arritshëm sot. Gjithashtu nuk është i përpunuar dhe është një kokërr e tërë me më shumë fibra dhe vlera ushqyese sesa orizi i bardhë. 

Nëse jeni duke u angazhuar për të ngrënë ushqime plotësisht të papërpunuara, ju mund të dëshironi të merrni parasysh oriz kafe.

Shembuj recetash për dieta me oriz

Ka shumë ushqime që përshtaten në planin e dieta me oriz. ” Libri i Dietave të Rajs ” ofron disa receta, si tost francez, djegës me dy fasule, makaronat dhe djathin, dhe, natyrisht, receta orizi si sallata me oriz kafe.

Tost françez

Kjo recetë madje mund të bëhet para kohe dhe të nxehet për mëngjesin e zënë.

përbërësit

 • 1 gotë qumësht me yndyr te dobt
 • 1/2 filxhan lëng portokalli
 • 2 lug. Miell
 • 1 lug. sheqer
 • 1 lug. maja ushqyese
 • 1/2 lugë. kanellë
 • 1/4 lugë. arrëmyshk
 • 6-8 feta bukë

Përziejini të gjithë përbërësit përveç bukës së bashku. Zhyt bukën në përzierje dhe nxehet në një tigan.

Oriz i këndshëm

Dieta me oriz nuk do të ishte e plotë pa oriz, apo jo? Kjo recetë mund të gatuhet dhe përdoret për shumë servirje gjatë gjithë javës.

përbërësit

 • 1 filxhan oriz kafe, i gatuar
 • 4 lug. qepë, copëtuar
 • 2 lug. majdanoz, copëtuar
 • 2 karafil hudhër, të grirë
 • 1 lugë. spec i kuq

Ngroheni hudhrën dhe qepën me orizin, më pas spërkatni me majdanozin dhe specin, ndërsa janë akoma të ngrohtë.

Nëse jeni të interesuar të provoni metodën e dieta me oriz bisedoni me mjekun tuaj përpara se të bëni ndonjë ndryshim drastik në dietën tuaj, veçanërisht nëse keni ndonjë gjendje mjekësore që ndikon në nivelin e natriumit tuaj.

Lexoni;

%d bloggers like this: