Dieta me kos, Çka ësht dhe a funksionon në të vërtetë

Dieta me kos Çka ësht dhe a funksionon në të vërtetë dieta me kos,skeptikët dhe ekspertët kanë peshuar të gjith, dhe ja çfarë ata kanë për të thënë.

Çka ësht dieta me kos?

Në vitin 2011, ¨Yoplait Light¨prodhues qumshti u bashkua me aktoren dhe ekspertin e shëndetit, Jeannie Mai, së bashku me “The Big Loser Loser”, Alison Sweeney, për të promovuar një dietë të re për të humbur peshë.

U quajt ” Yoplait Light Swap ” dhe u siguroi njerëzve një mënyrë të pakomplikuar për të ndërruar një vakt jo të shëndetshëm dhe opsione ëmbëlsirë me kos.

Siç tha Sweeney , “Unë jam për zgjidhje të lehta, dhe bërja e veprimeve të thjeshta në dietën time më ndihmon të drejtoj një mënyrë jetese të shëndetshme, ndërsa bëj gjithçka tjetër. 

Kjo është arsyeja pse ¨Yoplait Light Swap¨ është një zgjedhje inteligjente – thjesht shkëmbimi i një pjese të tortës sime të preferuar menjë filxhan të ¨Velvet Yoplait Light¨ mund të më kursejë gati 300 kalori.

Që atëherë, jogurte të tjerë dietale janë shfaqur, si dieta e kosit

Por përveç shkëmbimit të tortës për një filxhan kos,

Si funksijonon dieta e kosit

Dietat e kosit janë një plan afatshkurtër që mund të ndiqni deri në dy javë. 

Ata përqendrohen në konsumin e kosit për dy vakte, së bashku me frutat dhe / ose perimet, dhe më pas një vakt të plotë. 

Çfar mund të hani në dietën me kos

Pra, çfarë saktësisht mund të hani në dietën e kosit? 

Nuk është një mono-dietë, ku hani vetëm një ushqim, i cili në këtë rast, do të ishte kos. 

Në vend të kësaj, kosi është ushqimi qendror.

Një mënyrë për të ndjekur këtë dietë është të konsumoni gjashtë gota kos çdo ditë për gjashtë ditë. 

  • Në ditën e 1, ju gjithashtu keni katër porcijone viçi. 
  • Dita 2, katër patate të pjekura. 
  • Dita e 3, katër porcijine te pulës, së bashku me një mollë dhe kivi. 
  • Dita e 4 shtoni katër porcijone salmon dhe një mango. 
  • Dita e 5 lejon të gjitha frutat dhe perimet që mund të hani. 
  • Dita e 6 është vetëm kos.

Dieta e kosit konsiston në të paturit e vetëm një shërbim të kosit dhe një filxhan me tërshërë ose drithëra me bazë orizi në çdo vakt. 

Ju gjithashtu duhet të keni një konsumim frutash dhe perime.  ose një prodhim qumështi pa yndyrë. 

Për darkë, ju mund të shijoni një ushqim te pasur me proteina.

Dieta premton humbje të shpejtë të peshës. 

Në fakt, disa shkojnë aq larg për të thënë që ju mund të humbni sa 4kg  në tre ditë. 

Por a është kaq e thjeshtë?

Të mirat dhe të këqijat e dietës me kos

E sigurt, ju mund të hani kos në vend të tortës. 

Definitivisht padyshim një mënyrë e thjeshtë për të shmangur kaloritë e padëshiruar dhe për të ndaluar shtimin e peshës së padëshiruar. 

Por a ju ndihmon vërtet dieta e kosit për të humbur peshë?

Jo të gjitha kosat janë të njëjta

Jogurtët me aromë shpesh janë plot me sheqerna të shtuar (të vërteta dhe artificiale), konservues, aditivë dhe ngjyrosje. 

Edhe pse,është kos gjithashtu, por është varrosur nën përbërës që nuk janë domosdoshmërisht të mirë për ju.

Kalciumi nuk promovon humbje peshe

Një pretendim i madh në lidhje me dietën e kosit është se për shkak të kalciumit në kos, truri juaj nuk ka aq shumë gjasa që të dëshirojë ushqim.

Sidoqoftë, Instituti Kombëtar i Shëndetit ne SHBA e hodhi poshtë këtë pretendim duke thënë se kalciumi nuk ka “asnjë efekt në peshën e trupit, humbjen e peshës ose parandalimin e shtimit të peshës bazuar në provat klinike.

Ju duhet kos me yndyrë të plotë, jo me yndyrë të ulët

Një studim zbuloi se ndërsa hahet çdo lloj kos mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të mbipeshes me 25 përqind, nëse hani kos me yndyrë të lartë, mund ta ulni këtë rrezik edhe më shumë – deri në 36 përqind.

Pse ka më shumë të ngjarë që ju të humbni peshë, sesa të fitoni peshë, me jogurtë me yndyrë të lartë? 

Autori kryesor, Profesori Miguel Martinez-Gonzalez, thotë se mund t’i atribuohet “përmbajtjes së lartë të sheqerit në kos me pak yndyrë”.

E vërteta është, sa më shumë sheqerna hamë – veçanërisht ato që vijnë nga ushqime të përpunuara – aq më shumë të ngjarë kemi të fitojmë peshë. 

Dhe kjo mund të ndodhë me kos me pak yndyrë.

Kosi siguron baktere të mira

Martinez-Gonzalez sugjeron gjithashtu pse kosi me yndyrë të plotë mbështet humbjen e peshës: është plot me baktere të dobishme. 

Ai shpjegon se “Laktobacili dhe bakteret e tjera të mira që gjenden në kos mund të nxisin më pak inflamacion i cili është i shoqëruar me mbipeshë”.

Kosi siguron proteina dhe yndyrë

Tani, duhet të kujtojmë se jo të gjitha kosat janë të njëjta. 

Kos me sheqer të ulët, mund të përmbajnë disa proteina , por në të vërtetë, ato përmbajnë pak ose aspak yndyrë. 

Ata janë kryesisht sheqer .

Nga ana tjetër, kosat me yndyrë të plotë sigurojnë shumë më pak sheqer, shumë proteina dhe po, më shumë yndyra.

Kombinimi i proteinave dietike dhe yndyrës mund të ndihmojë në promovimin e humbjes së peshës sepse të dy ju ndihmojnë të ndjeheni të plot për më gjatë.

Kosi nuk është një ushqim për humbje peshe

Vetëm sepse kosi mund të sigurojë një burim të mirë të yndyrës dhe proteinave të bazuara në kafshë nuk do të thotë se është një ushqim për humbje peshe.

Ka shumë ushqime që kombinojnë yndyrën dhe proteinat, dhe askush nuk nxiton të thotë se janë ushqime diete, si p.sh.vezët, mixhi i viçit etj.

Në fakt, Komisioni Federal i Tregtisë në SHBA i tha industrisë së qumështit që të ndalonte tregtimin e qumështit si një “ushqim për humbje peshe” në vitin 2007.

Sepse nuk ka prova të mjaftueshme për ta vërtetuar një gjë të till.

Anët pozitive në dietën e kosit

Dieta e kosit është një plan afatshkurtër për t’ju ndihmuar të humbni peshë. 

Ndërsa nuk ka asnjë provë që dieta e kosit në të vërtetë mund të ju ndihmojë të humbni peshë, ka disa elemente kryesore që mund të huazoni nga ajo, dhe të integroni në dietën tuaj aktuale.

# 1: Kos me yndyrë të plotë, siguron një burim të shëndetshëm të proteinave dhe yndyrës. 

Kjo ju ndihmon të shmangni sheqernat e shtuar dhe mund të mbështesin një dietë për humbje peshe.

# 2: Jogurti, mbështet një mikrobiomë të shëndetshëm sepse siguron baktere të dobishme dhe mban të balancuar florën e zorrëve.

Nëse asgjë tjetër, përpiquni të përfshini më shumë kos në ditën tuaj. 

Bëni atë në mëngjes në vend të një paste me sheqer. 

Shijojeni si një meze të lehtë të mesditës. 

Ju mund të mos humbni peshë, por sigurisht që do të ndihmoni në parandalimin e shtimit të peshës kur kosi është pjesë e një diete të ekuilibruar.

Lexoni;

%d bloggers like this: